9 maja, 2021

Dostęp do światłowodu w każdym domu

Dane, dane i jeszcze raz dane. Coraz więcej danych. Pozwoli im sprostać tylko światłowód

Od kilu lat obowiązkiem każdego dewelopera wznoszącego budynek wielorodzinny jest zapewnienie dostępu do światłowodu w każdym lokalu. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jednocześnie, w odpowiednie instalacje wyposażanych jest coraz więcej starszych obiektów. Wszystko to jednak wciąż za mało, jeśli nasz kraj ma nadążyć za rosnącymi potrzebami.

Infrastruktura krwiobiegiem gospodarki

Gdy w XIX wieku kolejne kraje zaczęła pokrywać sieć połączeń kolejowych, na podstawie ich gęstości i przepustowości bez wielkiego ryzyka błędu można było wyciągać wnioski co do poziomu rozwoju danego obszaru. Rewolucja, jaką przyniósł ten środek transportu była jednym z ważniejszych czynników, który zdecydował o tym, jak wygląda współczesny świat. Kurczy się on jednak nadal nie tylko dzięki szybkiemu i wydajnemu transportowi, ale i coraz lepszym możliwościom przekazywania informacji.

Choć niektórzy z nas, pamiętający co oferował dostęp do internetu przed np. dwudziestu laty, mogą być oszołomieni jego obecną prędkością, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że potrzeby także są ogromne. Ciesząc się dostępem do sieci niemal w każdym miejscu, w którym się znajdziemy, możemy sądzić, że ograniczenia przestrzeni zostały w tym zakresie już dawno pokonane. Niestety, nic z tego. Korzystając z możliwości przeniesienia najróżniejszych zadań w świat wirtualny pamiętajmy, że wymaga on jak najbardziej realnych środków przesyłu.

Automatyzacja niezliczonej liczby procesów technologicznych i usług, jaka ma miejsce w licznych branżach i dziedzinach życia, wiąże się z koniecznością nieustannego wytwarzania, przekazywania i analizowania ogromnej ilości danych. Im dalej będzie więc postępować, tym większym potrzebom będzie musiała sprostać w związku z tym przeznaczona do tego infrastruktura, w której ogromną rolę pełni sieć światłowodowa. To będzie kolejny element gospodarczego krwiobiegu, ważny nie mniej, niż przed stukilkudziecięciu laty żelazne szlaki. On właśnie albo umożliwili nam błyskawiczny skok w przyszłość, albo stanie mu na przeszkodzie.

Kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Pomożemy zrobić wielki krok

To, czy w skali całego kraju uda nam się nadrobić niedostatki infrastruktury, zależy od szeregu czynników. Dużo zmieniło się w 2010 roku, kiedy to po długich staraniach udało się przyjąć Ustawę o wspieraniu usług szerokopasmowych, zwaną Megaustawą. Niosła ona ze sobą istotne ułatwienia, które uczyniły wiele inwestycji tańszymi i szybszymi w realizacji. Rozwój idzie jednak naprzód bardzo szybkim krokiem i aby zanim nadążyć, niezbędne są dalsze zmiany i wysiłki.

Na to, jakie rozwiązania wprowadzone zostaną na poziomie centralnym, mamy oczywiście ograniczony wpływ. W zasięgu i interesie administratora każdego obiektu jest za to budowa sieci światłowodowej, która nie stanowi już atutu – to standard, który decyduje o tym, czy będzie on atrakcyjnym miejscem do prowadzenia dowolnego rodzaju działalności. TelbesT to sprawdzony wykonawca o wieloletnim doświadczeniu, zdolny zając się wszystkimi etapami tego rodzaju inwestycji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle