Horyzontalne przewierty sterowane

Przewierty sterowane wykonywane maszynami Ditch Witch

Przewierty sterowane realizowane przez Biuro Projektów i Realizacji TelbesT wykonywane są na długości do 140 m i 315 mm średnicy. Od lat wykonujemy je w taki sposób, że charakteryzują się dużą precyzją wykonania i niesamowitą jakością utrzymania średnicy na całej długości tunelu.

Realizujemy usługę z materiału powierzonego i własnego. 

Zadzwoń do nas: 500 285 600

Bezwykopowe przewierty sterowane HDD i ich niesamowite zastosowanie

Dysponujemy niezawodnym sprzętem, doświadczoną kadrą a przy tym możemy zaoferować atrakcyjne ceny przewiertów. Koszt wykonania usługi zawsze będzie dopasowany do oczekiwań Inwestora. Posiadamy również specjalistyczne krety, czyli urządzenia przeciskowe z ruchomymi głowicami. Ich konstrukcja sprawia, że każdy "kret" zapewnia potężną moc uderzenia. Wykonany tunel przy użyciu urządzenia typu kret może przebiegać przez grunt o różnej charakterystyce. 

Stosujemy także nowoczesną technikę HDD (Horizontal Directional Drilling). Każde zadanie, którego się podejmujemy, będzie odpowiednio zaprojektowane i uwzględni najlepszą metodę połączenia dwóch odległych punktów.

Metody te wykorzystywane są do montażu rur osłonowych, przez które prowadzi się:

  • sieci telekomunikacyjne i teletechniczne,
  • sieci prowadzące energię elektryczną,
  • instalacje gazowe, czy wodociągi.

Dzięki czterem niezależnym zespołom operatorów z wieloletnim doświadczeniem gwarantujemy szybkie i skuteczne wykonanie powierzonych nam zadań na terenie całej Polski. 

Jak zlecić wykonanie przewiertu sterowanego?

Skorzystanie z naszych usług jest proste. Wystarczy wysłać zapytanie na email telbest@wp.pl lub wystarczy zadzwonić na numer telefonu 500 285 600. Usługi świadczymy na terenie całej Polski.

Charakterystyka pracy naszych wiertnic firmy Ditch Witch

WIERTNICAZAKRES PRACWARUNKI GEOLOGICZNE
(kategoria gruntu)
JT 520L max.= 30m, Ø max. = 110 mmod I do III
JT 10L max.= 60 m, Ø max. = 140 mmod I do III
JT 20L max.= 100 m, Ø max. = 225 mmod I do IV
JT 2020L max.= 140 m. Ø max. = 315 mmod I do IV

Przez zastosowanie odpowiednich rozwiertaków i płetw wiercących mamy możliwość swobodnego wciągania do nich przewodów i rurociągów właściwych transportujących media takie jak gaz, woda, energia elektryczna czy światłowodowa sieć szerokopasmowa lub telefoniczna. Rury osłonowe stosowane w tej technologii muszą charakteryzować się dobrymi parametrami zgrzewalności typu RHDPEp.  

Wykonaliśmy setki prac przewiertowych i tuneli dla dużych operatorów sieci gazowych, energetycznych i telekomunikacyjnych. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem znanej na całym świecie amerykańskiej firmy Ditch Witch.

Posiadamy następujące maszyny do przewiertów:

  • JT 2020,
  • JT 20,
  • JT 10,
  • JT 520.

Przewierty sterowane pozwalają skrócić czas i koszty inwestycji

Ten sposób zdejmuje z inwestora oraz wykonawcy szereg zadań. Odsuwając konieczność wykonania wykopów, sprawia że położenie infrastruktury pod jezdniami nie musi oznaczać konieczności całkowitego wyłączania ruchu na ulicach. Nie musimy martwić się o tak kłopotliwe przeszkody, jakimi są tory kolejowe czy chociażby cieki wodne.

Wymaga to jednak umiejętnej obsługi wiertnic, a nasze wieloletnie doświadczenie sprawia, że wszystkie prace ziemne wykonujemy perfekcyjnie oraz terminowo, co pozwala przystąpić do dalszej pracy nad budową infrastruktury. Ponadto, eliminowane są kłopoty w postaci wydobytej ziemi oraz jej transportu i prawidłowego składowania. Wszystko to powoduje, że można łatwo budować infrastrukturę także na obszarze zabudowanym i zagospodarowanym (zabytki, ulice, torowiska, obszary chronione, rzeki).

Zespół firmy TelbesT w ciągu wielu lat pracy za każdym razem dowodził swoich najwyższych kwalifikacji. To, wraz ze specjalistycznym sprzętem i wyposażeniem, pozwala nam wykonywać usługi wszędzie, gdzie zachodzi taka potrzeba. Znacznie przyspieszamy pracę oraz obniżamy ich koszt. Nasz atrakcyjny cennik i wysoki poziom wykonywanych usług sprawia, że jesteśmy idealnym rozwiązaniem dla każdego Inwestora zmagającego się z koniecznością umieszczenia infrastruktury w gruncie. Zapraszamy do kontaktu! Nasza siedziba znajduję się przy ulicy Grottgera 41, 33-300 Nowy Sącz, Małopolska.

Jak się robi przewiert sterowany? (proces przewiertu)

Praca polega na wykonaniu tunelu pomiędzy punktami, początkowym i końcowym, zgodnie z zadanym profilem oraz na wciągnięciu do niego osłon. Zobacz video:

 

Pierwszym etapem jest wykonanie przewiertów pilotażowych. Żerdź startowa, zaopatrzona w odpowiednie dla warunków geologicznych narzędzie wiercące oraz głowicę pilotażową, będzie wkręcana w podłoże. W zakończeniu znajduje się sonda z nadajnikiem, który umożliwia precyzyjną lokalizację i korygowanie trasy pracy w oparciu o przyjęte założenia projektowe. Kolejne żerdzie są pobierane z magazynku urządzenia i automatycznie dokręcane w miarę postępu wykonania prac. Urobek z wykonywanego odwiertu transportowany jest na zewnątrz za pomocą płuczki. (Etap pierwszy pokazano na rys.1)

Schemat wykonywania przewiertów sterowanych - 1: przewiert pilotażowy

Drugi etap polega na rozwierceniu kanału pilotażowego do zadanej średnicy. Głowica pilotażowa zastępowana jest narzędziem rozwiercającym, którego dobór uzależniony jest od docelowej średnicy oraz warunków geologicznych. Przy większych wymiarach średnicy wykonuje się je stopniowo, zwiększając średnicę końcówki rozwiertowej, aż do osiągnięcia prawidłowego wymiaru. (Etap drugi przedstawiono na rys. 2)

Schemat wykonywania przewiertów sterowanych - 2: poszerzenie otworu (rozwiercenie)

Na trzecim etapie pozostaje wciągnięcie do przygotowanego wcześniej tunelu osłon chroniących przewody właściwe. Komponenty, w całości lub zgrzane do odpowiedniej długości, dołącza się za pomocą specjalnych uchwytów za głowicą rozwiertową i wciąga do jego wnętrza. Im większy postęp wciągania osłon, tym żerdzie są automatycznie rozkręcane i składowane w magazynku. (Etap trzeci pokazano na rys. 3)

Schemat wykonywania przewiertów sterowanych - 3: przeciąganie rurociągu

Na końcu pracy wymaga się wykonania profilu powykonawczego. Jest on opracowywany na podstawie parametrów zarejestrowanych podczas jego wykonania. Przykładowy projekt przedstawiono na rysunku poniżej.

Dokumentacja do wykonania przewiertów horyzontalnych

Praca przy wykorzystaniu tej metody ma wiele zalet. Są to przede wszystkim:

  • oszczędność czasu i pieniędzy,
  • brak konieczności odtwarzania stanu sprzed budowy,
  • ochrona walorów przyrodniczych i krajobrazowych,
  • brak konieczności zamykania trasy,
  • możliwość pracy na zurbanizowanych terenach,
  • szerokie pole manewru.

Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom, przewierty wykonane tą metodą mogą być wykonywane nawet w niekorzystnych warunkach, na przykład jeśli grunt jest podmokły. Nie staną im na przeszkodzie także rzeki i autostrady. To najbardziej uniwersalna metoda, która sprawdzi się w każdych okolicznościach.

Czym się różni przewiert horyzontalny i przeciski pneumatyczne?

To dwie różne metody wykonywania pod ziemią połączeń pomiędzy dwoma punktami.

  • Przecisk polega na przepychaniu rur pod ziemią bez potrzeby wierceni.
  • Przewiert polega na wierceniu tunelu pod ziemią, przez który następnie przepycha się rurę.

W mieście, gdzie wiele ulic i budynków jest zabytkowych, często stosuje się technikę przecisku w celu uniknięcia konieczności wykopu na powierzchni, a gdzie konieczne jest wiercenie w twardych podłożach, a przepychanie nie jest możliwe wykorzystuje się drugą metodę. Alternatywnie, pierwszy sposób może być stosowany do wykonania mniejszych średnic tuneli, podczas gdy dla większych średnic wybiera się drugi sposób.

Gdzie się stosuje horyzontalne przewierty sterowane?

Mogą zostać wykonane w różnych celach. Jest to najpopularniejszy sposób połączenia dwóch odległych miejsc podczas budowania przyłączy domowych: gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. W tym aspekcie najbardziej ceniona jest sprawność i niska cena przewiertu w odniesieniu do ceny odtworzenia nawierzchni.

Są one również wykorzystywane podczas inwestycji na większą skalę. Są niezastąpioną metodą podczas wykonywania wszelkiego rodzaju infrastruktury: telekomunikacyjnych, ciepłowniczych i elektrycznych. Sprawdzą się także przy budowie sieci kanałów melioracyjnych i w przypadku rurociągów do przesyłania gazu i ropy. Doświadczenie firmy TelbesT pozwala odpowiednio zminimalizować koszty i zrealizować projekt szybko i dokładnie. Dzięki temu możemy pochwalić się wieloma zadowolonymi Klientami. Zaufali nam: Orange Polska S.A., PGNiG, Tauron, PGE czy PKP Energetyka.

Czym przewierty się różnią między sobą?

Wybrana metoda zależy od tego, na co należy położyć największy nacisk:

  • standardowy przewiert sterowany gwarantuje najwyższą precyzję,
  • przewiert HDD możliwość działania na dużych odległościach przy zachowaniu niskiej ceny, a
  • horyzontalne przewierty sterowane  to idealne dopasowanie efektu końcowego do projektu.

Dlaczego warto wybrać TelbesT?

Warto nas wybrać z wielu powodów. Jeżeli zależy Ci na sprawnym działaniu, wysokiej jakości i konkurencyjnej cenie, zapoznaj się z naszą ofertą. Przekonało się już o tym wielu Inwestorów i prywatnych Klientów. Mamy do zaoferowania doświadczenie, profesjonalny sprzęt i elastyczność. 

Najczęściej zadawane pytania

Jakie rury stosuje się w tej metodzie?

RHDPEp - gwarantujące ich zgrzewalność. Stosujemy grubszą ściankę przy długościach powyżej 80-100 m.

Czy wykonuje się odkrywki mediów będących w kolizji?

Przed przystąpieniem do wykonania prac wykonujemy odkrywki kabli i przewodów uzbrojenia podziemnego w celu uniknięcie uszkodzeń i awarii. Te czynności wykonujemy w ramach ceny, co gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i jakości naszej usługi.

Czy dokonuje się utylizacji płuczki?

W trakcie prowadzenia prac zasysamy nadmiar płuczki stosując wysokiej wydajności „odkurzacz” FX20 - HYDRO EXCAVATORS co zapewnia ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska realizację usług przewiertowych

Po co stosuje się komory przewiertowe i odbiorcze?

W trakcie wykonywania prac płuczka zapewnia odprowadzanie urobku a jej nadmiar pozostaje w komorach, które opróżniamy i wywozimy do utylizacji. Brak komór może doprowadzić do wycieku płuczki i zanieczyszczenia najbliższego otoczenia. Choć stosujemy płuczki biodegradowalne to jej wyciek nie jest estetyczny.

Jakiej kategorii grunt pozwala na wykonanie otworu tą metodą?

Nasz sprzęt pozwala na pracę w gruncie kategorii od I do IV

W jakich miastach wykonujecie usługi bezwykopowe?

TelbesT pracuje na terenie całej Polski i wszędzie możemy zawieźć naszych fachowców i sprzęt aby wykonać usługi bezwykopowe. Najczęściej jednak pracujemy na terenie miast: Nowy Sącz, Kraków, Warszawa, Katowice, Rzeszów, TarnówKielce

Jak pracujemy w TelbesT?

Maszyna jt20 do przewiertów

Wykorzystujemy najwyższej klasy sprzęt. Nasza praca jest niesamowicie efektywna między innymi dzięki temu, że dysponujemy różnymi maszynami do przewiertów działamy szybko i wielozadaniowo. Co ważne, mamy możliwość wykonywania tych usług w pełni ekologicznie dzięki zastosowaniu odpowiednich biodegradowalnych płuczek.

Nasza praca charakteryzuje się:

  • niskim zużyciem płynów do chłodzenia,
  • ograniczoną emisją zanieczyszczeń,
  • precyzyjnym wykonywaniem wiercenia i rozwiercania wstecznego,
  • ograniczonym zużyciem paliwa,
  • bardzo wysoką wydajnością.

Jak wyglądały początki wiercenia w Polsce i na świecie?

Początki tej technologii na świecie datowane są na lata 60 ubiegłego wieku: zastosowano ją przy budowie gazociągu stalowego pod rzeką Pajero w Kalifornii.

W Los Angeles w roku 1963 zdano sobie sprawę, że może istnieć możliwość wykorzystania jej tak, aby zmaksymalizować skuteczność instalowania kabli, a także przewodów podziemnych.

W roku 1964 Martin Cherrington zapoczątkował wykorzystanie metody bezwykopowej jako praktyczną alternatywę dla konwencjonalnych metod wykopowych. Zbudował on swoją pierwszą wiertnicę.

Stosowane dzisiaj przez nas maszyny są o wiele bardziej wydajne. Tamten moment był jednak przełomowy dla budownictwa na całym świecie. Do początkowego jej sukcesu przyczynił się korzystny zbieg okoliczności: w Sacramento był w tamtym okresie prawdziwy bum budowlany.

W Polsce zaczęto je stosować na szerszą skalę do budowy sieci podziemnych od połowy lat 90 ubiegłego wieku. Pierwsza praca tą techniką była wykonana w naszym kraju w roku 1991. W tamtym czasie było to przejście gazociągiem stalowym pod Wisłą w okolicach Włocławka.

Aktualnie jest to często stosowany sposób zastępujący technikę wykopową i budowy z zastosowaniem przekopów otwartych.

Jakie są zalety jej technologii bezwykopowej?

Bardzo dużym atutem jest mało inwazyjny charakter. Dzięki temu możliwe jest wykonanie, a także pozostawienie infrastruktury podziemnej bez naruszania ładu powierzchniowego.

We współczesnym świecie ma to szczególnie duże znaczenie. Bardzo często bowiem tereny, na których wykonywane są prace, są bardzo silnie zurbanizowane. Nierzadko są to na przykład świeżo zmodernizowane ulice i chodniki.

Stosując metodę przewiertową, nie wpływamy znacząco na otoczenie: eliminuje konieczność uszkodzenia nawierzchni jezdni i chodników. Pozwala przejść pod torami kolejowymi bez konieczności ich zamykania oraz pozwala przekroczyć rzeki bez konieczności ich bagrowania. Ma to bardzo duże znaczenie dla istniejącej w rzece fauny i flory. Nie zakłóca też istniejącej mikrobiologii wody co nie jes bez znaczenia dla ekologii.
W budownictwie duża waga przykładana jest obecnie do ochrony środowiska, a także terenów, które są atrakcyjnie, na przykład turystycznie.

Dzięki temu, że stosujemy nowoczesne techniki, wszystkie prace prowadzimy bez naruszania ekosystemów.

Jak przewierty wpływają na estetykę otoczenia?

Nowoczesne budownictwo bardzo wysoko ceni sobie tempo pracy. Praca w szybkim tempie zaspokaja bowiem potrzeby użytkowników infrastruktury.
Wysoko cenią oni nie tylko tempo pracy, ale również wygodne i estetyczne rozwiązania. Z powodu tego, że ludzie cenią estetykę, powszechne stało się wykorzystywanie podziemnej infrastruktury, aby ukryć niektóre mało estetyczne elementy.

W sytuacji, gdy stosujemy metody bezwykopowe, minimalizujemy oddziaływanie na ekosystem a realizacje mogą być prowadzone na terenach Natura 2000. W znacznym stopniu oszczędzamy czas. To ogromna korzyść zarówno dla nas, jak i użytkowników istniejącej infrastruktury, są zatem bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów, a także wykonawców budowlanych.

Jakie specjalistyczne narzędzia wiercące się stosuje?

Płetwa wiercąca do wiertnicy

Narzędzia wiercące są zawsze dobierane przez nas pod kątem rodzaju przewiercanego gruntu. Najważniejsze jest uwzględnienie czynników fizyko-mechanicznych podłoża w celu uniknięcia zakrzywienia trasy dla osi otworu pilotażowego.

Stosowane przez nas narzędzia to:
● płetwy,
● rozwiertaki,
● poszerzacze gryzowe,
● koronki poszerzające,
● świdry gryzowe,
● świdry skrawające.

Co to jest faza rozwiercania?

Faza rozwiercania odbywa się w jednym bądź też kilku etapach. Uzależnione jest to od średnicy otworu, która ma być wykonany.
W następujących po sobie etapach wiertło jest zastępowane odpowiednią głowicą rozwiercającą. Jest ona wciągana w kierunku początkowego punktu wiercenia, obracając się wraz z żerdziami prowadzącymi.

Przy wyborze właściwego rozwiertaka kluczowe jest, aby pracownicy doskonale rozumieli, jaka jest struktura gleby. Jest to ważne, aby można było określić rodzaj i rozmiar odpowiedniego narzędzia rozwiercającego.

Ostatnim etapem jest wciągnięcie rury ochronnej bądź też tej właściwej, produktowej do rozszerzonego, a także oczyszczonego odwiertu. Aby to umożliwić otwór musi być odpowiednio zabezpieczony otuliną z płuczki.

Jakie jest optymalne zastosowanie tej metody bezwykopowej?

Przewierty najlepiej stosować w środowisku miejskim. W takich miejscach, w których liczne są obiekty użyteczności publicznej i w takich, które mają dużą liczbę dróg, rzek, chodników, linii kolejowych i tramwajowych, a także tam, gdzie tradycyjne metody budowy infrastruktury podziemnej, które obejmują przekopanie, nie mogą być zrealizowane bądź też mogą być zrealizowane, ale z wielkim trudem i z ogromnymi wydatkami.

Umożliwiają one podziemną budowę infrastruktury pod bardzo różnymi obiektami. Dla przykładu mogą być to autostrady, rzeki lub linie kolejowe.

Warto wskazać, że wykonywane przez nas usługi wyróżniają się tym, że termin realizacji jest naprawdę krótki. Znacznie krótszy niż w przypadku metod tradycyjnych.

W jakich przypadkach przewierty mogą być wymagane?

W sytuacjach takich jak na przykład przekraczanie rzeki, linii kolejowych lub nowowybudowanych tras. Czasami zdarza się również sytuacja, że właściciel drogi słusznie odmawia zezwolenia na dokonanie przekopu ze względu na możliwość uszkodzenia bądź też zakłócenia wysokiej jakości nawierzchni będącej aktualnie pod rygorami gwarancji.

Nierzadko dzieje się tak, że wiercenie jest przedsięwzięciem bardziej opłacalnym przekop. Dla przykładu w sytuacji, gdy należy przeprowadzić instalacje pod chodnikiem, jest to najbardziej opłacalny wariant. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której po położeniu okablowania konieczne staje się poniesienie kosztów za profesjonalne roboty, które mają na celu przywrócenie stanu pierwotnego co niejednokrotnie jest to niemożliwe np. ze względu na panujące temperatury i brak możliwości odpowiedniego zagęszczenia podbudowy. W sytuacji, gdy na powierzchni znajdują się cenne drzewa, także stosowanie wykopów nie jest dozwolone.

Przykładem mogą być także chronione drzewa zabytkowe znajdujące się w zabytkowych parkach: wtedy to jedyny dozwolony wariant.

Gdy istnieje potrzeba wykonania krótkich przekopów, zwykle sięga się po tańsze metody. Koszt rozebrania i odtworzenia chodnika może znacząca zwiększyć koszty całej inwestycji budowy rurociągu czy podziemnego kabla. Wówczas ta metoda jest jedyną uzasadnioną ekonomicznie.

W większych rurowych instalacjach dość częstą praktyką jest tzw. przeciskanie. Należy wówczas uważać, bo prowadzona rura stalowa nie zawsze sięga zamierzonego celu. Wówczas lepiej wybrać przwiercanie, ponieważ wtedy wykonywane roboty stają się szybkie i precyzyjne, a dodatkową alternatywą jest ułożenie infrastruktury na odpowiedniej głębokości omijając wszystkie podziemne media. Bez konieczności ich dodatkowego zabezpieczania.

Kiedy wybrać realizację w technologii przewiertów sterowanych?

Zdecydowanie polecamy Inwestorom, którzy realizują usługi budowy ropociągów, gazociągów, wodociągów, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz dla potrzeb układania kabli elektrycznych i światłowodowych. Również dla Inwestorów budujących podziemne sieci telekomunikacyjne w postaci kanalizacji teletechnicznej jedno i wielootoworowej. Także Zarządcy Dróg, którzy wydają pozwolenia na przekop, mogą zastanowić się, czy w poszczególnych rozpatrywanych sytuacjach nie lepszą decyzją byłoby zdecydowanie się techniki bezwykopowe. Nie niszczymy nawierzchni jezdni i tym samym zwiększamy jej żywotność.

Podsumowanie

Jako Biuro Projektów i Realizacji TelbesT gwarantujemy fachowe wykonawstwo usług bezwykopowych (np. przewierty horyzontalne). Z racji tego, że posiadamy w pełni profesjonalny sprzęt i dysponujemy najlepszymi maszynami nasza praca odznacza się niesamowitą precyzją i szybkim tempem. Wszystkie usługi, które świadczymy są maksymalnie ekologiczne.

Stosując tę metodę, możemy zagwarantować montaż rur osłonowych, przez które prowadzone są sieci: teletechniczne, energetyczne, gazowe, a także wodociągowe.

Usługi które oferujemy, pozwalają na oszczędność pieniędzy i czasu, a także ochronę walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Proekologiczne zachowania to w dzisiejszych czasach priorytet. Tereny Natura 2000 to odczuwają w szczególności. Nasza załoga kieruje się tymi zasadami z największym pietyzmem i z największą starannością. Używane przez nas płuczki są w pełni biodegradowalne i nie oddziaływują na środowisko. W XXI wieku te wartości są bardzo istotne.

Gdy dodamy do tego brak konieczności odtwarzania stanu sprzed budowy, konieczności odpowiedniego zagęszczenia gruntu, zamykania ulic, przecinania linii kolejowych lub tramwajowych, przekraczania cieków wodnych i rzek bez konieczności ich przekopywania w nurcie mamy rozwiązanie idealne.

Fachowcy z Biura Projektów i Realizacji TelbesT znają niesamowity potencjał tej metody. Serdecznie zapraszamy do kontaktu - warto oddać sprawy w ręce fachowców!

Zobacz również:

Przewiert sterowany cena
telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle