14 kwietnia, 2021

Dlaczego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Dlaczego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Z racji rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych oraz postępu technologicznego z roku na roku cena montażu paneli sukcesywnie się obniża. Nie jest to jednak jedyny aspekt świadczący o opłacalności fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny prądu nieustannie pną się w górę, po taką alternatywę sięga coraz więcej osób, zarówno prywatnych jak i przedsiębiorców. Rośnie również świadomość ekologiczna społeczeństwa co nie pozostaje bez wpływu na zachodzące zmiany na rynku energii. Jednak, to czy panele fotowoltaiczne będą opłacalną opcją, zależy od kilku czynników. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić te najważniejsze, aby byli Państwo świadomi opłacalności inwestycji przed podpisaniem zlecenia na instalację.

montaż paneli fotowoltaicznych

Czym jest fotowoltaika?

Przypomnijmy pokrótce, czym w zasadzie jest fotowoltaika. Zatem, instalacje fotowoltaiczne składają się z zespołu urządzeń, z których najważniejsze są ogniwa krzemowe. Na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego, ogniwa generują energię elektryczną w postaci prądu stałego. Prąd z ogniw po „przejściu” przez falownik zmienia swoją postać do formy prądu przemieniono, który obowiązuje w sieci energetycznej. Energia wytworzona przez panele wykorzystywana jest do zasilenia urządzeń a jej nadwyżka jest przekazywana do zewnętrznej sieci operatora energetycznego z możliwością odzyskania jej w późniejszym okresie. System taki umożliwia radykalne zmniejszenie opłat za zużywaną energię elektryczną i sprawia że inwestycja jest w pełni opłacalna i zwraca się na przestrzeni kilku lat.
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych, produkcyjnych, wiat, jak również na gruncie. Cena instalacji jest uzależniona od wielu czynników a jej koszt wyliczany jest indywidualnie dla każdego klienta z uwzględnieniem jego potrzeb oraz uwarunkowań.

Co wchodzi w skład ceny instalacji fotowoltaicznych?

Zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych to w zasadzie jednorazowy wydatek. Głównymi elementami instalacji są: panele fotowoltaiczne, elementy konstrukcyjne mocujące panele, falownik , zabezpieczania elektryczne.

Zatem, skoro mówimy tylko o kosztach, z czego wynika opłacalność inwestycji? Do wytłumaczenia, niezbędne nam będzie pojęcie prosumenta. Prosument to połączenie słów konsument i producent. Każda osoba decydująca się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu lub przedsiębiorstwie staje się prosumentem, co oznacza, że wytwarza energię ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne. Jednocześnie może ją gromadzić w magazynach energii a nadwyżkę oddawać do sieci operatora w celu pobrania w czasie niedoboru produkcyjnego. Takie działanie generuje olbrzymie oszczędności w rachunkach za energię elektryczną.

Po jakim czasie inwestycja się zwraca?

Jak już wspominaliśmy, na cenę instalacji fotowoltaicznych ma wpływ kilka czynników. Aby określić stopień opłacalności inwestycji należy wziąć pod uwagę:

  • koszt zakupu, czyli kluczowy czynnik podczas analizy kosztów. W jego skład wchodzą: panele, falownik oraz pozostałe elementy instalacji jak również ich transport oraz montaż,
  • rodzaj paneli – na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim wydajnością,
  • poziom zużycia energii – jeśli w danym gospodarstwie/firmie poziom zużycia energii jest bardzo wysoki, inwestycja w fotowoltaikę jest niezwykle opłacalna,
  • rodzaj instalacji – wybór odpowiedniego miejsca na montaż paneli

Należy podkreślić, że ilość produkowanej energii elektrycznej uzależniona jest od rodzaju paneli oraz położenie geograficznego. Zatem, szacuje się, że na terenie Polski inwestycja zwraca się średnio po kilku lat, od daty założenia instalacji.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym opłacalność budowy instalacji fotowoltaicznej jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji obejmujących odnawialne źródła energii co w znacznym stopniu odciąża kieszeń inwestora.

Czy fotowoltaika może być nieopłacalna?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to bezpieczne rozwiązanie opłacalne dla większości gospodarstw. Jednak, aby mieć pewność, że to właśnie nam przyniesie korzyści, należy zwrócić uwagę na to czy posiadamy odpowiednią ilość miejsca, które jest wystarczająco nasłonecznione. Jeśli nie dysponujemy miejscem, może się okazać, iż inwestycja nie przyniesie nam zamierzonych korzyści. Ze swojej strony jako firma TELBEST zajmujemy się kompleksowo: analizą opłacalności inwestycji, projektowaniem oraz jej realizacją. Pomagamy również w pozyskaniu dotacji oraz w razie potrzeby kredytu lub leasingu na budowę instalacji fotowoltaicznych

telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle