11 lutego, 2021

Łączenia światłowodów i błędni rycerze instalacji

02-telbest-łączenie-światłowodów

Ponieważ technologia światłowodowa funkcjonuje na polskim rynku już od dłuższego czasu, możemy zaobserwować znaczący spadek cen tak w przypadku usług związanych z instalacją optyki, jak i kosztów najpotrzebniejszych do jej wykonania materiałów. Nie trudno się domyślić, iż taki stan rzeczy owocuje większą konkurencją w branży i coraz liczniejszą rzeszą początkujących „fachowców”. Poniżej postaramy się opowiedzieć jak wygląda proces łączenia interesujących nas przewodów.

Światłowód na ciepło – rodzaje i różnice w łączeniach

Łączenie światłowodów określamy jako spawanie. Może on zachodzić na drodze mechanicznej lub termicznej. Oczywiście techniki te różnią się między sobą szeregiem spraw, łączy je jednakowoż prostota montażu oraz czas wykonania łączenia. Podczas jednak gdy profesjonalista potrzebował będzie około pół minuty na połączenie przewodów w obu przypadkach, do spawania termicznego kluczowe będzie przygotowanie merytoryczne oraz odbyte w odpowiednim wymiarze ćwiczenia.

Odmiennie będą się kształtowały również koszty poszczególnych taktyk łączenia. Na początku należy bowiem wyposażyć się w sprzęt, który przy termicznej obróbce będzie opatrzony znacznie wyższą ceną (spawarka optyczna to koszt wahający się w granicach 20 tysięcy złotych). Spawy mechaniczne tymczasem będą wymagały jedynie dostępnego dla wszystkich portfeli zasobu instrumentów. W przypadku korzystania z efektów ogrzewania miejsca łączenia okaże się także, że nie będziemy mogli obejść się bez zasilanej elektrycznie spawarki. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór urządzenia do spawów mechanicznych podłączenie do sieci nie będzie nam do niczego potrzebne.

Spawanie światłowodów – jakich błędów unikać?

Technologia termiczna jest także obarczona większym ryzykiem błędu w sztuce. Jak to zwykle bywa, przyczyną wszystkich poinstalacyjnych awarii pozostaje pośpiech zatrudnionego przez nas fachowca. W przypadku niedoświadczonych specjalistów najczęściej możemy natknąć się na tzw. uskoki na spawach, które świadczą o nieusuniętych uprzednio zabrudzeniach lub o złym dopasowaniu światłowodów. Niedostateczna czystość powierzchni łączenia może także skutkować charakterystycznymi bąblami. Nierzadko zdarza się też, że niesprawdzony instalator pozostawia po sobie spawy wybrakowane – wynikające z niepoprawnej techniki cięcia lub pochylenia powierzchni przewodu. Także zbyt mocny docisk może się stać przyczyną źle zakończonego łączenia (w tym wypadku zaobserwujemy spęcznienia).

Wobec powyższego należy się dokładnie zastanowić, zanim wybierzemy niedoświadczonego instalatora. Najlepiej zrobimy zaoszczędzając na ewentualnych poprawkach i decydując się na wynajęcie prawdziwych ekspertów, którzy nie tylko uratują od spowodowanych przez laika awarii, ale także zagwarantują idealne łączenia domowej i firmowej optyki na lata.

telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle