20 maja, 2021

Jak działa kret do przecisków?

Praca w gruncie wymaga niekiedy szczególnych umiejętności. Powierzaj ją specjalistom

Dynamiczny rozwój wymaga wielu uzupełnień i rozbudowy infrastruktury. To jednak bywa zadaniem nader problematycznym, jeśli musi być dokonywane na od dawna już zagospodarowanych obszarach, w których mierzyć się trzeba z obecnością wielu obiektów, innych instalacji i intensywnym użytkowaniem ciągów komunikacyjnych. Dlatego właśnie metody bezwykopowe cieszą się takim zainteresowaniem. Trzeba jednak po prostu umieć je stosować.

Kret, podobnie jak prawdziwy, pracuje na ślepo

Zasada działania kreta do przecisków jest bardzo prosta. Jest to urządzenie udarowe, w którego masywnym korpusie pracuje napędzany pneumatycznie bijak, dzięki czemu głowica z dużą energią napiera na grunt i posuwa się do przodu. Jak łatwo się domyśleć, warunki pracy takich narzędzi są bardzo trudne, co wymaga od producentów najwyższej jakości i przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Odpowiednim wymaganiom sprostać muszą jednak także posługujący się tego typu sprzętem pracownicy. Kret do przecisków jest niesterowalny, toteż każde zadanie, w którym znajduje zastosowanie, wymaga wielkiej uwagi i precyzji działania. Jakkolwiek wpłynąć na kierunek, w którym podąży nasza maszyna możemy jedynie do chwili gdy zniknie w gruncie.

Potem wszystko zależy już od tego, czy została właściwie ustawiona. Na tym etapie bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę sposobu, w jaki na zachowanie maszyny wpłynie rodzaj gruntu, w którym wykonywany jest przecisk. Do istotnych czynników należy np. intensywność tarcia czy stopnia związania. Tego, co może się znaleźć na swojej drodze podczas docierania celu, nie da się zawsze przewidzieć z całkowitą dokładnością a poszczególne przeszkody w postaci np. okazalszych kamieni mogą przecież wpłynąć na tor pracy.

Dlatego kolejnym istotnym zadaniem, jakie spoczywa na fachowcach wykonujących takie prace, jest odpowiedni dobór głowicy, bezpośrednio stawiającej czoła przebijanej ziemi, a także stała kontrola jej stanu, jako że wraz z postępującym zużyciem może zmieniać swoje zachowanie podczas użytkowania.

Doświadczenie owocuje skutecznością pracy

Technologie bezwykopowe, choć wymagają odpowiedniego sprzętu i umiejętności stosujących je fachowców, górują nad innymi metodami wykonywania robót związanych z budową infrastruktury szybkim czasem wykonania oraz niższymi kosztami, jakie są przy tym pochłaniane. Jest to nie tylko rezultatem ilości środków i nakładów pracy wymaganych bezpośrednio przez dokonanie przecisku, ale także braku innych wydatków, np. dotyczących zmiany organizacji ruchu czy wykorzystania dodatkowego terenu.

Wszystko to może się jednak zmienić, jeśli użycie kreta napotka problemy. Gdy skręci w dół lub bok, mogą być niezbędne dodatkowe prace przy odnajdywaniu miejsca, do którego dotarł. To jednak mało istotny problem w porównaniu ze skutkami sytuacji, gdy urządzenie podąży gwałtownie w górę.

M.in. dlatego właśnie tak ważne jest to, by realizacją takich prac zajmowali się doświadczeni fachowcy. TelbesT istniejący na rynku już od 1998 roku to wykonawca, który już nie raz dowiódł swojej solidności. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle