22 października, 2018

Jak spawać światłowody?

Prawidłowe spawanie światłowodów pozwala zachować ich wielkie możliwości

Światłowód niewątpliwie jest jednym z symboli technologicznego postępu, jaki odnotowujemy w naszych czasach. Tak doskonałego i niezawodnego sposobu przesyłu danych nie było nigdy wcześniej. Mimo zaawansowanych prac nad innymi rozwiązaniami, nie wydaje się, by cokolwiek w dającej się przewidzieć perspektywie było w stanie mu zagrozić. Jest to więc zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość komunikacji. Tym bardziej warto więc przykładać odpowiednią wagę do jakości stosowanych w tym obszarze rozwiązań.

Wielkie możliwości, z których wciąż nie korzystamy jeszcze w pełni

Powodów, dla których światłowody od kilkudziesięciu lat opanowują świat jest kilka. Z punktu widzenia bezpośredniego użytkownika do najważniejszych należeć będzie na pewno szybkość i przepustowość. Żadne inne rozwiązanie nie dawało jeszcze możliwości przesyłu tak ogromnej ilości danych w tak krótkim czasie. To ono odpowiada za rewolucję, jaka dokonała się w tej dziedzinie na oczach naszego pokolenia. Technologiczny zapas, jaki daje jest taki, że inne elementy korzystających z niego urządzeń pozostają jeszcze sporo w tyle. Doskonałość światłowodu wynika także z tego, że, przeciwnie do wielu innych wynalazków, nie mamy tu problemy wyboru typu „coś za coś”. Wydajność idzie tu bowiem w parze z wielkim bezpieczeństwem i niezawodnością pracy. W przeciwieństwie do innych przewodów, jest on niewrażliwy na zakłócenia radioelektryczne czy magnetyczne powodowane pracą różnych urządzeń i czy innymi zjawiskami – żadna burza, ani jakiekolwiek sąsiedztwo nie spowoduje zakłóceń. I w drugą stronę – nie ma żadnego wpływu na otoczenie. Nie przebiega też przez niego prąd i nie nagrzewa się. Jego użycie zasadniczo uniemożliwia także niepowołany dostęp do przesyłanej treści.

Aby detale nie psuły doskonałości całości

Jeszcze przed kilkoma laty niewielka część polskich gospodarstw domowych mogła cieszyć się dostępem do sieci FTTH. W ostatnim czasie ich liczba bardzo dynamicznie jednak rośnie. Przysparza nam to wiele pracy, toteż doskonale widzimy wszystkie potencjalnie problematyczne aspekty towarzyszące tej dziedzinie. Czynnością, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest spawanie światłowodów. Jest to doskonała metoda ich łączenia, charakteryzująca się minimalną tłumiennością, a zatem pozwalająca zachować opisane wyżej kluczowe zalety, jakimi charakteryzuje się światłowód. Trzeba jednak umieć odpowiednio się nią posługiwać. Użycie dobrej jakości spawarki światłowodowej nie chroni przed ewentualnymi błędami pracownika. Należy właściwie odmierzyć i przygotować włókna, poprzez precyzyjne ich docięcie i uchronienie przed zabrudzaniami, a następnie prawidłowo wykonać samo spawanie. To nie jest zajęcie dla osoby nieprzyuczonej. Ogromna ilość wykonanych przez TELBEST realizacji najlepiej świadczy o kompetencjach jego pracowników. Wszystkie prace wykonywane są nie tylko z najwyższą starannością, gwarantującą poprawną pracę oddawanej infrastruktury, ale także zawsze dokładnie, według planu i w terminie.

telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle