14 kwietnia, 2021

Montaż paneli fotowoltaicznych - wszystko co musisz wiedzieć

Montaż paneli fotowoltaicznych - co musisz wiedzieć?

Montaż paneli fotowoltaicznych staje się z roku na rok coraz popularniejszy. Dzieje się tak za sprawą korzyści, jakie oferuje czerpanie energii z promieni słonecznych. Jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaiką i chciałbyś założyć w swoim domu taką instalację, ale brak Ci kompletnych informacji, niniejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych.

Czym jest fotowoltaika?

Zacznijmy od tego, czym jest fotowoltaika. Zatem, fotowoltaika jest jedną z gałęzi przemysłu, która nieustannie się rozwija. Jej zadaniem jest przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko jest możliwe dzięki wykorzystaniu innowacyjnych paneli, za ich pośrednictwem promienie słoneczne wytwarzają prąd. Instalacje fotowoltaiczne stosuje się do różnych obiektów, zarówno gospodarstw prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Z racji tego, iż instalacja fotowoltaiczna to innowacyjne rozwiązanie, jej budowa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Instalacja fotowoltaiczna w swoim składzie zawiera urządzenia, takie jak moduł fotowoltaiczny, inwerter, regulator napięcia, akumulatory, wyświetlacze danych, centralę komunikacyjną, system montażowy oraz sensory pomiarowe ( napromieniowanie i temperatura modułu). Rodzaj i liczba wymaganych elementów jest uzależniona od zastosowania danej instalacji, dlatego przed montażem należy dokładnie omówić kwestię pracy paneli fotowoltaicznych z firmą realizującą zlecenie, aby dopasować instalację do wymogów, które musi spełniać.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jak już wspominaliśmy, panele fotowoltaiczne złożone są z ogniw, które przeobrażają energię słoneczną w energię elektryczną. Promienie słoneczne są pochłaniane przez krzem, z którego wykonane są ogniwa i wybijają elektrony, zmuszając je tym samym do ruchu. Stosując odpowiednie urządzenia, powstaje obwód elektryczny, który umożliwia połączenie ruchu z przepływem elektronów w sieci elektrycznej. Pomimo błędnego przekonania, iż panele działają wyłącznie w słoneczne dni, ich praca odbywa się przez całą dobę. W pochmurne dni, panele wykorzystują światło rozproszone, dzięki czemu, mogą działać bez względu na pogodę. Jednakże, w takim przypadku produkują nieco mniej energii.

Najważniejsze parametry

Istnieje szereg parametrów, które opisują instalacje fotowoltaiczne. Zanim zdecydujesz się na montaż, powinieneś znać ich znaczenie. Do najważniejszych należą:

  • moc maksymalna – jak sama nazwa wskazuje, oznacza maksymalną moc uzyskiwaną przez ogniwa w określonych warunkach pogodowych. Parametr określa się symbolem Wp,
  • maksymalne napięcie systemu – wartość maksymalnego napięcia, w którym mogą pracować panele, najczęściej waha się w granicach od 600 do 1000V,
  • napięcie mocy maksymalnej – możliwe do uzyskania napięcie przy pracy z mocą maksymalną
  • współczynnik wypełnienia – stosunek energii uzyskiwanej z ogniw do ich mocy uzyskanej w maksymalnym natężeniu i napięciu,
  • temperatura pracy – z racji tego, iż panele pracują w różnych warunkach, zakres temperatury powinien mieścić się w przedziale od 45?C do 90?C,
  • waga – bardzo ważne jest określenie wagi paneli fotowoltaicznych, aby mieć pewność, iż instalacja nie obciąża konstrukcji dachowej. W takim przypadku, panele montowane są na gruncie,
  • wymiary – czyli wielkość paneli, standardowy moduł ma wymiary 30×45 cm.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jest to inwestycja długoterminowa. Zatem, aby była ona opłacalna należy wykonać odpowiedni przegląd firm oferujących takie usługi. Należy skupić się na ich doświadczeniu oraz ilości wykonanych zleceń. Jeśli firma działa na rynku od kilku lat i nieustannie się rozwija jest to dobry wybór. Ponadto, zwróć uwagę na jej portfolio. Jeśli obrazuje różne instalacje, jest to dobry znak, że firma nie ogranicza się do jednej metody i proponuje najlepsze rozwiązania. Zobacz również czy podoba Ci się estetyka wykonanych instalacji.
Ostatni, jednak nie mniej ważny aspekt, na który powinieneś zwrócić uwagę to gwarancja, jaką oferuje wykonawca. Powinna obejmować sprawność, która oznacza czas, w jakim panele będą efektywnie generować prąd, komponenty, czyli części, z których wykonane są instalacje fotowoltaiczne oraz montaż lub serwis, dzięki temu zyskasz opiekę posprzedażową i nie będziesz musiał martwić się ewentualnymi problemami.

Jeśli poznałeś już wszystkie aspekty, które są istotne przed założeniem instalacji fotowoltaicznej i uważasz, że to idealna inwestycja dla Ciebie, nie czekaj i już dziś rozpocznij poszukiwanie odpowiedniej firmy, która wykona montaż szybko, sprawnie i z zachowaniem profesjonalizmu.

telbest

Oferujemy kompleksową budowę sieci tele- technicznych miedzianych i światłowodowych. Zajmujemy się budową sieci telefonicznych i okablowaniem strukturalnym.

Przewierty sterowane: Nowy Sącz | Kraków | Warszawa | Katowice | Rzeszów | Tarnów | Kielce

qr-codes
ul. Grottgera 41,
33-300 Nowy Sącz
województwo małopolskie
Telefon: +48 18 444 11 11
facebook telbest

Copyright © 2022 by TelbesT. All rights reserved.

menu-circlecross-circle